• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Tekniker-Kariyer-190349731368808/?skip_nax_wizard=true
  • https://www.twitter.com/teknikerkariyer

Yeni Mezunlara Öneriler

İlk izlenim her zaman çok önemlidir. Yeni kariyerinin ilk günü olan ilk iş günü yöneticilerinin ve arkadaşlarının hakkında ilk izlenim edineceği gün.  Yeni mezunsan ve hiç iş tecrüben yoksa ilk gün hep daha zor gelir. İşte o günün başarılı geçmesi için birkaç öneri...

1) Sakın geç kalma:  İlk günün zamanında işte olmak çok önemli. Hatta olman gereken saatten biraz önce gitmek senin işe ne kadar önem verdiğini gösterir. Böylece yöneticinin gözüne girebilirsin.

2)Sorular sor: Eğer yöneticinin verdiği işi bitirirsen “bu işi bitirdim başka ne yapabilirim” diye sor.  Ya da iş arkadaşlarına mutfağın, fotokopi makinasının nerede olduğunu sor.  Bu işe bağlanmaya çalıştığını herkese gösterir.

3)Gülümse ve arkadaşça davran: Büyük olasılıkla ilk gün birçok iş arkadaşınızla tanışacaksınız.  İlk tanışmanızda yüzünde samimi bir gülümseme olması gerçekten önemli.  Yeni olduğunuz için sizi merak edecekler.  Hakkınızda onlara daha önce ne söylendiğini bilmediğiniz için en iyisi olduğunuz gibi ve arkadaşça davranmanız.

4)Çok dinle, az konuş: İş arkadaşlarınızı dikkatlice dinleyerek onlar hakkında fikir edinebilirsiniz. Onların konuşmalarından kişilikleri ve konumları hakkında bilgi edinmeye çalışın.

5)Erken ayrılma: İşe geç kalmamamak gibi erken ayrılmamakta önemli.  Sürekli çıkış saatini bekler gibi bir izlenim vermemek için çıkış saatini biraz geçtikten sonra çıkın.  Bu hem sıkılmadığınızı hem de işle ilgilendiğinizi gösterir.