• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Tekniker-Kariyer-190349731368808/?skip_nax_wizard=true
  • https://www.twitter.com/teknikerkariyer

Yusuf AZOZ

İNSAN ASLINDA ENERJİDİR 

 Yusuf Azoz, YazarHer birey, doğru bir alana odaklandığı takdirde, kendi tahmininin ötesinde mevcut bir potansiyele ve potansiyel yaratma becerisine sahip. Bu potansiyeli olumlu sonuçlara dönüştürmek ve sürekli potansiyel depolamaya devam etmek içinse hem fiziksel hem de zihinsel yaklaşımlar göstermek şart.

Şubat ayında konuşmacı olarak katıldığım Futuristler Derneği’nin düzenlediği “Futurist Shuffle” aktivitelerinin onuncusunun başlığı “İnsan Aslında Enerjidir”di. Baharın ilk günlerinde, güneşli bir havanın güne kattığı ekstra enerjiyi düşünerek konuşmamda paylaştıklarımı sizlere de aktarmak istedim.

Enerji kelimesi ile ilk tanışmam okulda olmuştu. Potansiyel ve kinetik enerjiyle tanışmış, kinetik, yani harekete dönen enerji için depolanmış potansiyel enerjiye ihtiyaç olduğunu öğrenmiştik. Belki de en önemlisi olan potansiyeli nasıl yaratacağımıza hiç değinmemiştik.

Her bireyin, doğru bir alana odaklandığı takdirde, kendi tahmininin ötesinde bir mevcut potansiyeli ve potansiyel yaratma becerisi olduğuna inanıyorum. Bu potansiyeli olumlu sonuçlara dönüştürmek ve sürekli potansiyel depolamaya devam etmek içinse hem fiziksel hem de zihinsel yaklaşımlar göstermek şart.
Enerjinizi yüksek tutun
Fiziksel enerjimizin yüksek olması önemli ve kanımca bunu sağlamanın iki önemli yöntemi var: İyi beslenmek ve düzenli fiziksel egzersiz, spor yapmak. Bu konu hakkında söylenecekleri uzmanlara ve internette erişebileceğiniz yüzlerce kaynağa bırakıyorum. Sadece her sabah yapılacak kuvvetli bir kahvaltı, erken saatte yenecek bir akşam yemeği ve sabah sporunun insana günlük hayatta muazzam enerji kattığını söyleyerek bir tüyo vermek isterim.
Zihinsel enerji konusunda ise konuşmamda paylaştıklarımı birkaç maddede özetlemek istiyorum. Zihinsel enerji seviyemizi yukarıda tutmak için, her şeyden önce sürekli öğrenmeye, kişisel gelişime önem vermemiz gerekiyor. Kitaplar, süreli yayınlar, bloglar ve özellikle biyografileri okumanın muazzam faydası oluyor. İletişime açık olmak, iletişim becerilerini güçlendirmek ve çekinmeden tanımadığınız kişilerle bile kontağa geçmek insana yeni ufuklar açıyor. Bu şekilde farklı bir yazımda önerdiğim “Şans Faktörü” kitabında bahsedildiği gibi kendiniz için tesadüflere bağlı fırsatları da çoğaltmış olacaksınız.

Not edin!

Yine aynı kitapta bahsi geçen ve enerji seviyesini yüksekte tutmanıza katkısı olacak bir yaklaşım da olumlu düşünmek ve hayal etmek. Arzu ettiğiniz sonuçların hayallerini kurmak sizi gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerinize yakınlaştıracaktır. Enerjinizi artırdıkça, kendinize olan özgüveniniz artacak ve bu enerjiyi zorluklar karşısında (gerek iş hayatında gerekse özel hayatında zorluklar her zaman olacaktır) yılmadan kullanacak ve hedeflerinize ulaşacaksınız.

Son bir önerim de kendinizle konuşmanız ve bunun için de yöntem olarak düşüncelerinizi, önemli deneyimlerinizi not alabileceğiniz bir defter kullanmanız olacak. Bireysel farkındalık ve zaman içinde kendi değişiminizi, koyduğunuz hedeflere ulaşıp ulaşamadığınızı unutmadan takip etmenin veya önceliklerinizin zamanla nasıl değiştiğini gözlemlemenin en etkili yolunun yazmak olduğunu düşünüyorum.

“Futurist Shuffle-10”’da paylaştıklarım bu şekilde idi. Sözde kalmasın, hatırlansın diye yazıya döktüm. Yüksek enerjili günler dilerim.

Yusuf Azoz
Elektrik/Elektronik Mühendisi
@yusufazoz
Kaynak: http://www.kariyer.net/ik-blog/insan-aslinda-enerjidir/