• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Tekniker-Kariyer-190349731368808/?skip_nax_wizard=true
  • https://www.twitter.com/teknikerkariyer

Tekniker ile mesleki eğitimsiz çalışanın işe başlangıç ücreti farklı olmalıdır.

Şevket Gölük, Yazar T.C. Üniversitelerine bağlı Meslek Yüksek Okullarında mesleki ve teknik eğitim/öğretim alan sektöründe aranan insan kaynağı olan mesleki eğitimli insanlara Tekniker denir.

Asgari ücret ise eğitimsiz ve deneyimsiz birinin işe girdiği ilk yıllarda almış olduğu ve yasalarla belirlenen emeğinin karşılığı olan aylık ücrettir.

Asgari Ücret, işçinin gıda, konut, giyim, sağlık,  ulaşım, kültür vb. gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılayacak biçimde hesaplanır. 

Ülkemizde uygulanmakta olan asgari ücret, ekonomik maliyet unsuru değildir. Ülkedeki gelir dağılımı adaletsizliğini gidermek için kullanılması gereken sosyal politika aracıdır ve ücretlerin minimum düzeyine müdahaledir.

Asgari Ücret Yönetmeliği’ne göre asgari ücret, “işçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücreti” olarak tanımlanıyor. Tanımdan da anlaşılacağı üzere Türkiye’de asgari ücret, işçi ailelerini hesaba katmaksızın yalnızca işçinin ihtiyaçları ve geçimi üzerinden hesaplanıyor. Bu yanlıştan vazgeçilmeli işçinin yanında ailesinin ihtiyaçları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Tekniker ile mesleki eğitimsiz bir insanın işe başlangıç ücreti farklı olmalıdır. İşe yeni başlayacak olan yeni deneyimsiz bir Tekniker’e ilk 3 ay deneme sürecinde bir asgari ücret verilse de daha sonra bu ücret Tekniker vasıflı kişinin bilgi ve becerisine göre artırılmalıdır.

Tekniker’in çalışma hayatında aldığı ücret asgari ücret üzeri olmalıdır ki yıllardır ülke yöneticilerinin yakındığı deneyimli ve becerikli yetişmiş teknik (ara) personel bulamama sorunları sona ermelidir. Bu sayede ülkemin ihtiyacı olan kalkınma ve refah seviyesine emin adımlar ile ilerleyebiliriz. 
Tekniker ünvanı ile mezun olup mezun olduğu meslek alanı üzerinde çalışacak Tekniker’in maaş değerleri şöyle olmalıdır:

İlk 3 ay Tekniker Maaşı                                 : Asgari Ücret
5 Yıl Tecrübeli Tekniker Maaşı                     : 4.500 TL
10 Yıl Tecrübeli Tekniker Maaşı                   : 5.000 TL
15 Yıl Tecrübeli Tekniker Maaşı                   : 6.000 TL
20 Yıl Tecrübeli Tekniker Maaşı                   : 7.000 TL

Yukarıda sıraladığım bu aylık maaş değerleri minimum ve net ücretler olmalıdır. Sanayileşmenin ve teknolojiyi yakalamanın teknik insan gücümüzün çok ve kuvvetli olmasına bağlı olduğunu düşünür isek çalıştığı kurum ya da firmalar Tekniker ünvanlı personelini sektörde tutmak için diğer vasıflarına göre bu ücreti daha da artırmalıdır.


Şevket GÖLÜK
Yazar & Web Editörü & Enerji Uzmanı 
[2021]
592 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın