• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Tekniker-Kariyer-190349731368808/?skip_nax_wizard=true
  • https://www.twitter.com/teknikerkariyer

Odyometri Birlik Platformu Başkanı Zühre Tahiroğlu yaptığı basın açıklamasına "Sertifikalarla mesleğimize haksız müdahale ediliyor" dedi

Odyometri Teknikeri Zühre Tahiroğlu, TeknikerKariyer
Odyometri Birlik Platformu Başkanı Zühre Tahiroğlu da üniversitelerin ilgili bölümlerinden her yıl 2 bin Teknikerin mezun olduğuna dikkat çekerek, “Hastanelerin odyometri bölümlerine farklı alanlardan mezun sağlık çalışanları atanıyor. Bu eğitimi almayan kişileri atayıp, daha sonra sertifika programlarıyla eğitim veriyorlar. Oysa bizler bu bölümü iki yılda tamam layarak hazır halde mezun oluyoruz” diye konuştu. Okul çağındaki çocukların işitme ve duyusal algılama sorunlarının giderek arttığına dikkat çeken Tahiroğlu, sağlıklı odyometri taramaları için işin uzmanlarının istihdam edilmesi gerektiğini belirtti.

Tahiroğlu, şöyle konuştu: “Odyometri Teknikerlerinin istihdam sorununun çözülmesi için birçok çalışma alanı var. Öncelikle diğer sağlık mensuplarının aldıkları sertifikalar ile mesleğimize müdahalesinin engellenmesi gerekiyor. SGK'da odyometri teknikeri istihdamı gerekiyor ama yapılmıyor. Öte yandan halk sağlığı ulusal işitme tarama programına, okul çağı çocuklarda işitme tarama programı, aile hekimliklerinin işitme tarama takibine odyometri teknikerleri atanabilir. Buralarda ihtiyaç var ama ne yazık ki bu yapılmıyor.”

22 Mayıs 2014'te Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre odyometri teknikerlerinin görev tanımında, bütün işitme testlerini yapma yetkisinin bulunduğuna vurgu yapan Tahiroğlu, tüm meslektaşlarıyla birlikte yasal haklarının peşinde olduklarını söyledi. Tahiroğlu, “Sağlık bakanlığı tarafından yürütülen Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama Programı, 81 ilde 2015'ten bu yana yapılıyor. İlçe sağlık müdürlükleri tarafından her yıl yapılan rutin okul taramaları AÇSAP şubesi tarafından diğer sağlık personellerine yaptırılıyor.

Bunları işin uzmanı olan bizler yapmalıyız. Aynı şekilde yeni doğan işitme taramaları da ebe ve hemşireler tarafından yapılıyor. Aile hekimliklerinin işitme tarama takibine odyometri Teknikeri istihdamı sağlanmalı” diye konuştu.

330 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın