• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Tekniker-Kariyer-190349731368808/?skip_nax_wizard=true
  • https://www.twitter.com/teknikerkariyer

Diyaliz hastalarının her türlü bakımını sağlayacak personelin yetiştirilmesi için sağlık meslek yüksekokullarındaki Diyaliz bölümü mezunları olan Diyaliz Teknikerleri ise atama bekliyor.

Bir grup Diyaliz Teknikerinin bir araya gelerek oluşturduğu Diyaliz Teknikerleri Platformundan yapılan kamuoyu basın açıklaması; 

Yüksekokul bünyesinde 2 yıllık eğitim süresine sahip, önlisans programlarının önemli bir parçası haline gelen diyaliz bölümünün mezunları işsizlik ve atama sorunlarıyla karşı karşıyadır. Üniversitede aldığımız 2 yıllık eğitimin ve aylarca süren staj çalışmalarıyla öğrendiklerimizi hastalarımıza en iyi şekilde uygulamak istiyoruz. Fakat mezun sayımız yaklaşık 15.000 iken 2 aylık kursa gidip sertifika alan hemşire, ATT (Acil Tıp Teknikeri) ve Ebe unvanına sahip kişilerin de bizim alanımızda yer alması Diyaliz Teknikerlerinin işsizliğinin en büyük sebebidir.
DİYALİZ TEKNİKERİ
İki aylık sertifika eğitimi ile iki yıllık önlisans eğitiminin aynı kefede tutulması, hem sağlık camiası için Hem de işin asıl sahibi olan Diyaliz Teknikerleri için çok büyük bir haksızlıktır. Devlet hastanelerinin yanı sıra özel diyaliz merkezlerinin iş ilanlarında dahi ‘tecrübeli diyaliz hemşiresi, sertifikalı hemşire aranıyor’ ibareleri teknikerlerin önünü her türlü kapatmaktadır. Kaldı ki sertifikasız sağlık memuru, hemşire, ATT gibi çeşitli personellerin bile diyaliz ünitelerinde görev alması bizleri tamamen umutsuzluğa sürüklemektedir. Sertifika dışında sertifikasız personelin de bizim iş alanlarımızda çalışıyor olması diyaliz teknikerinin iki yıllık emeğiyle aldığı diplomayı hiçe sayıp boşa çıkarmaktan başka bir şey değildir.
 
Hâlbuki Sağlık Bakanlığının 2014 yılında güncellediği görev tanımında, Diyaliz Teknikerleri Hemodiyaliz Ünitelerinde tüm yetkilere sahip olmuştur. Sağlık Bakanlığı geçmiş yıllarda Hemodiyaliz servislerinde yaşanan, sağlık personeli sıkıntısından dolayı Hemşire ünvanı olan kişilere Diyaliz Sertifikası alarak çalışma imkânı vermiştir. Günümüz itibarıyla Türkiye’nin çeşitli illerinde diyaliz hastaları artmış olup bununla birlikte hemşirelere verilen sertifika imkânı da çoğalmıştır. Aynı hızla üniversitelerin Diyaliz Teknikerliği programları da yaygınlaşmıştır. Günümüzde ise Diyaliz Teknikeri mezun sayısı ortalama olarak yıllık 17.500 civarında iken, sertifika alarak çalışan hemşire sayısı 10.000 civarındadır.

Kamuda görev yapan Diyaliz Teknikeri sayısı ise sadece 500 civarındadır. Bizler Diyaliz Teknikerleri olarak yapılan bu adaletsiz dağılımın önüne geçebilmek için, sağlık Bakanlığına dilekçe göndererek durumu izah etmeye çalışıyoruz. Artık Diyaliz Teknikeri sayısı yeterli düzeyde olduğu için Sağlık Bakanlığı nın Diyaliz Teknikeri atama sayısını arttırmasını talep ediyoruz. Sağlık Bakanlığında Diyaliz Teknikerlerinin istihdam sorununun biran önce çözülmesi için bakanlığın gerekli düzenlemeyi yapmasını talep ediyoruz. Diyaliz Teknikerleri olarak, gerek Kamu Hastanelerinde gerekse Özel Hastanelerde çalışmak için yeterli sayıya ulaştığımız apaçık ortadadır. Hemşire, ATT ve ebe gibi unvana sahip kişilere 2 ay kurs verilerek kazandıkları Sertifika alımlarının durdurulmasını işin asıl sahipleri olan bizlerin Kamu Hastanelerinde görev almak üzere yeterli atama kontenjanlarına sahip olmasını umut ediyoruz.
694 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın